


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 90 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 730 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 5.5 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 17 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.05 Ω |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -25 V, 25 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 600 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43306
Ext.Price$0.43306
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43306 | $0.43306 |
| 10 | $0.37027 | $3.70270 |
| 25 | $0.34268 | $8.56700 |
| 50 | $0.31715 | $15.85750 |
| 100 | $0.29352 | $29.35200 |
| 300 | $0.28421 | $85.26300 |
| 500 | $0.27519 | $137.59500 |
| 1000 | $0.26724 | $267.24000 |
